Dzisiaj podreperujemy Twoją wiedzą z ekonomii, ale tej związanej z bankowością. Warto się nad tym zastanowić szczególnie wtedy gdy w najbliższej przyszłości mamy zamiar zaciągnąć kredyt, czy to gotówkowy, czy hipoteczny, a szczególnie istotne jest to wtedy, gdy planujemy wziąć kredyt walutowy. Jednak mimo wszystko warto znać to pojęcie, gdyż możemy się do niego odnieść w przypadku rozmowy z przedstawicielem finansowym, który będzie naszym pośrednikiem przy pozyskiwaniu kredytu.
Czym są rynkowe stopy procentowe?
Rynkowe stopy procentowe, inaczej nazywane stopami depozytów międzybankowych, są ustalane codziennie na podstawie średniej wartości oprocentowań bankowych. A zatem dla inwestora czy kredytobiorcy, nie zawsze najważniejsza jest stopa procentowa banku centralnego, a stopy rynkowe, które wpływają na oprocentowanie lokaty i kredyty.
Czym jest WIBOR
Czy spotkałeś się już w przeszłości ze skrótem WIBOR? Jest to prawdopodobnie najważniejsza polska stopa procentowa, która pokazuje wysokość oprocentowania kredytów na rynku krajowym. WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate – ot mała ciekawostka. A zatem mówimy o zbiorze stóp dla określonych okresów czasu, gdyż inaczej wygląda to w przypadku pożyczki jednomiesięcznej, jednodniowej czy rocznej. W tym przypadku WIBOR określany jest dla okresów czasowych do 12 miesięcy i dzieli się dodatkowo na WIBOR overnight, czyli okres jednodniowy, okres trzymiesięczny i okres półroczny. Pierwszy WIBOR tyczy się wyliczeń przy rentowności kredytów krótkoterminowych, natomiast kolejne są podstawą oprocentowania przy kredytach długoterminowych w których oprocentowanie będzie się zmieniało wraz z WIBOR.
Inne popularne stopy procentowe
Inwestorzy lub kredytobiorcy chcący zaciągać kredyty w obcej walucie, będą musieli wziąć pod uwagę fakt, że w innych państwach całość wyliczana jest na podstawie innych stóp, jednak ich konstrukcja jest podobna do WIBOR. Popularne stopy procentowe z którymi możemy mieć do czynienia to na pewno LIBOR, który dotyczy dolara amerykańskiego, jednak po takiej stopie transakcji dokonuje między innymi banki brytyjskie. Jeśli mechanizm działania LIBOR dotyczy innych państw, może obowiązywać także w innych walutach, jednak z podkreśleniem identycznej konstrukcji. Z kolei inna stopa, która może być popularna, a dotyczy walut euro, to EURIBOR (nie mniej popularna w Polsce, dotycząca kredytów w walucie euro).
Jeśli nie masz doświadczenia w znajomości stóp rynkowych, nie musisz się przejmować, ponieważ Twój doradca, na pewno wyjaśni Ci na czy polegają rynkowe stopy procentowe i zapewne zaprezentuje Ci ich działanie. Dlatego tak ważne jest aby nawiązać współpracę z dobrym przedstawicielem kredytowym,
Powodzenia