Kredyt hipoteczny, kredytów gotówkowy, kredyt odnawialny, pożyczka bankowa… Czym to wszystko się różni i czy w ogóle banki jakoś to klasyfikują? Otóż – owszem. Wszystkie te kredyty są jak najbardziej sklasyfikowane i nie różnią się jedynie nazwą, poniżej małe porównanie kredytów.
Dziś porównamy do siebie kilka kredytów i wyjaśnimy z czym to się je.
Na czym polega kredyt hipoteczny?
Zacznijmy od kredytów hipotecznych, które są jedną z najważniejszych decyzji w życiu kredytobiorcy. Jednocześnie są to największe kredyty z którymi wiążemy się na lata, zaciągają setki tysięcy złotych. Kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu mieszkaniowego. tutaj istotna uwaga – każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym, natomiast nie każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym!
Kredyt mieszkaniowy jest pojęciem szerszym i może zawierać w sobie różnego rodzaju kredyty gotówkowe z przeznaczeniem na zakup lub remont nieruchomości, natomiast w przypadku kredytu hipotecznego, zabezpieczeniem tej formy jest (jak sama nazwa mówi) hipoteka nieruchomości. A zatem w przypadku niepowodzenia w spłacie należności kredytowych, możemy stracić naszą nieruchomość.
Na czym polega kredyt gotówkowy?
Ta forma jest z kolei najczęściej zaciągana przez klientów. Kredyty gotówkowe można zaciągnąć na kwotę od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od oferty banku, a także od naszej zdolności kredytowej). W wielu przypadkach takie kredyty nie wymagają poręczyciela ani żadnego zabezpieczenia, jednak w praktyce banki dbają o zabezpieczenie przy pożyczaniu wyższych kwot i sprawdzają majątek kredytobiorcy. Natomiast małe kwoty do kilku tysięcy złotych może zaciągnąć każdy, nawet osoba bezrobotna.
Jaka jest różnica między kredytem bankowym, a pożyczką bankową?
Otóż różnica nie polega tylko na nazwie. Kredyt bankowy to środki pożyczane z depozytów, czyli w praktyce są to środki klientów banku, którzy wpłacili pieniądze na konta bankowe. Natomiast pożyczka, jest pożyczana z kapitału bankowego. Bank dba o swoje środki, chroni ich bardzo solidnie, to też pożyczki bankowe zazwyczaj są mniej korzystne niż kredyty (cudzymi pieniędzmi obraca się swobodniej – ot taki mały żart w poważnym temacie).
Na czym polega otwarta linia kredytowa?
W różnych bankach znajdziemy różne zasady, ale schemat linii kredytowej polega mniej więcej na tym, że bank oferuje nam debet, który można potraktować jako „kredyt”. W przypadku gdy nie mamy już środków na koncie, nadal możemy wypłacić pieniądze do pewnego limitu. Natomiast gdy środki na koncie głównym zostaną uzupełnione, to w pierwszej kolejności spłacany jest wspomniany debet. Często banki oferują rozwiązania typu:
– darmowy kredyt do 14 dni (później wysokie oprocentowanie),
– oprocentowanie stałe, zawsze wtedy gdy pobierzemy środki z debetu,
– rozkładanie kredytu na kilka miesięcy, lat.
Podsumowanie
Powyższe formy kredytowe można dodatkowo dzielić na kredyty firmowe, kredyty konsumpcyjne czy kredyty inwestycyjne, jednak cały czas schemat działania będzie podobny. Różnice to kwestia oprocentowania, zdolności kredytowej czy ryzyka kredytowego.
A zatem – jakiego kredytu potrzebujesz?