Zdolność kredytowa przy kredycie mieszkaniowym

Dzisiaj pośród najróżniejszych tematów kredytowych, poruszymy kwestie zdolności kredytowej. Zobaczmy czym jest i czy da się na nią w jakikolwiek sposób wpłynąć. Każdy, kto kiedykolwiek starał się o dowolny kredyt na pewno zetknął się z pojęciem zdolności kredytowej. Co to takiego i dlaczego o swoją zdolność kredytową powinniśmy dbać?

Zdolność kredytowa to nic innego jak ocena naszych możliwości finansowych dokonywana przez bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Na podstawie wyliczeń i naszych zeznań bank ocenia jak dużą kwotę pieniędzy jest w stanie nam pożyczyć, oraz jaki maksymalny okres spłaty nam przysługuje. To właśnie od tego wskaźnika zależeć będzie ostateczna decyzja banku odnośnie udzielania nam kredytu lub pożyczki.

Nasza zdolność kredytowa zależy od:

– aktualnego stanu zadłużenia.
– posiadanych rat.
– stałych kosztów utrzymania ponoszonych w każdym miesiącu.
– liczby osób na utrzymaniu w naszym gospodarstwie domowym – na przykład dzieci, albo starsze osoby

Co w takim razie możemy zrobić, by nieco polepszyć naszą zdolność kredytową i zwiększyć tym samym nasze szanse na uzyskanie wymarzonego kredytu? Oto kroki, które mogą nam w tym pomóc:

– spłacenie wszelkich rat, oraz kredytów, które aktualnie posiadamy, również tych odnawialnych.
– pozbycie się długów z kart kredytowych.
– wejście w związek małżeński. Ten krok zawsze zwiększy naszą zdolność kredytową, o ile druga osoba również pracuje.
– zmniejszenie stałych kosztów utrzymania, takich jak podpisane umowy o współpracę, albo też abonament telefoniczne.
– posiadanie lub sprzedaż pojazdu – tak naprawdę każdy bank traktuje to nieco inaczej. Jeden będzie patrzył na kwestię posiadania auta nieprzychylnie, ponieważ samochód wiąże się z kosztami, ale z drugiej strony może być także pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym.

Proste sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Jak widać jest bardzo wiele sposobów na to, by było nam znacznie prościej uzyskać kredyt gotówkowy, albo też hipoteczny. Takie kroki powinniśmy zastosować zwłaszcza w sytuacji, w której potrzebujemy kredytu hipotecznego, bowiem niektóre z nich wymagają wiele wysiłku i zaangażowania z naszej strony. Powiększenie zdolności kredytowej to niezbędny krok dla wielu z nas przed zaciągnięciem kredytu, zwłaszcza dużego w dowolnym banku. Każdy bank jest zobowiązany do wyliczenia dla nas takiej zdolności, dlatego nie unikniemy tego procederu.

Pamiętaj, że na zdolność kredytową wpływa także wkład własny. Jeśli masz jakieś oszczędności, to być może warto zainwestować je w kredyt. Ten będzie tańszy i łatwiej go spłacisz.

Co obniża zdolność kredytową

A na koniec małe video.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *