Małe kredyty mieszkaniowe czy warto je zaciągać?

kredyty mieszkanioweRemontując dom, albo też przygotowując się do wykończenia nowego budynku z reguły korzystamy z opcji kredytów bankowych. Mało kto posiada tak duży własny kapitał, by wykonać całe wnętrze mieszkania lub domu za jednym razem. Umożliwia nam to właśnie kredyt. Wiele osób, by nie tracić oszczędności i płynności finansowej, nawet posiadając oszczędności decyduje się jednak na skorzystanie z kredytu. Czy małe kredyty mieszkaniowe są opłacalnym wyborem? Sprawdźmy to.

Małe kredyty mieszkaniowe na cele remontowe z reguły nie muszą być aż tak trudne do zaciągnięcia. Przed ich zaciągnięciem przygotowujemy oczywiście wstępną kalkulację naszych kosztów remontu. Pamiętajmy, by również w ich trakcie uwzględnić wszystko to, co może się nam przydarzyć niespodziewanie w trakcie remontowania domu lub mieszkania. Do takich czynników losowych na pewno musimy zaliczyć błędy w użytkowaniu zakupionych materiałów. Najlepiej jest po prostu dorzucić kilka procent zapasu na poczet naszych nietrafionych zakupów lub błędów przy pracy. Kredyt w wysokości 50.000 zł jest kredytem wręcz gotówkowym – można rzec standardowym. Stosunkowo dużo właśnie takich małych kwot jest udzielanych klientom banków i właśnie dlatego tej kwocie przyjrzymy się dokładniej.

 Małe kredyty mieszkaniowe do 50 000 zł

Oto symulacja rat dla kwoty 50.000 zł w kilku popularnych bankach, bierzemy pod uwagę 7 letni okres spłaty naszego zobowiązania.

1. GetIn Bank – 674,04 zł/mc

2. Credit Agricole – 675,19 zł/mc

3. mBank – 675,41 zł/mc

Prowizje za udzielenie takiego kredytu wahają się przeważnie w granicach od 0,8 – 1,5 %. Jak widać wyniki symulacji są stosunkowo podobne, przy kwocie 50.000 zł te różnice będą jedynie nieznaczne w wielu bankach, jednak jeżeli planujemy kredyt mieszkaniowy na znacznie wyższe kwoty warto przemyśleć wybór najlepszego banku.

Czy warto zaciągnąć mały kredyt mieszkaniowy?

– stosunkowo niskie oprocentowanie, znacznie niższe od pożyczek na dowolny cel.

– kredyty mieszkaniowe nie obciążają naszej hipoteki.

– bardzo mało formalności, często kredyt taki uzyskamy w formie on-line.

– niższa prowizja, aniżeli w przypadku kredytów konsumpcyjnych.

Podsumowując – taką formę kredyty mieszkaniowego, musimy pamiętać że nie jest to typowy kredyt hipoteczny, który obciążałby hipotekę. Jest to raczej forma kredytu gotówkowego dostosowanego pod dom (remont, zakup). Koszty w porównaniu do kredytu hipotecznego będą relatywnie wyższe (porównując skalę oprocentowania, jednak kredyty hipoteczne to nierzadko kwestia jednego zera więcej, a zatem nie zaciąga się 50 000 zł, tylko 200 000, 500 000, a niektórzy i 1000 0000 zł. Forma kredytu mieszkaniowego o którym rozmawialiśmy jest nieco droższa, ponieważ zabezpieczenie nie jest aż tak bardzo wymagane, to też ryzyko jest wyższe i bank musi się w jakiś sposób zabezpieczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *